Система Orphus

Сайт нашої Церкви

Сайти нашої єпархії

Наші банери

  • Волинська Єпархія Української Православної Церкви Київського 
Патріархату
    Волинська Єпархія Української Православної Церкви Київського 
Патріархату

Лічильники

img Документи

ЗВЕРНЕННЯ
Волинського крайового братства Святого апостола Андрія Первозваного (Луцького Хрестовоздвиженського)

5 серпня 2009 р.

Позаторік ми відзначили 390-літній ювілей Луцького Хрестовоздвиженського братства, яке в 1990 році відродилось у теперішній назві. Нинішнє Братство є правонаступником і продовжувачем справ свого попередника.

Майже чотири віки – немало навіть для історії. За той час Братство немало зробило для духовного, культурного розвою Волині, переживало розквіт і занепад, але знов і знов відроджувалось. Згадаймо лише суворі реалії пори, украй важкої для українського православ’я, мови, культури, традицій, власне, й існування титульної нації. Братство й стало єдиною легальною формою боротьби проти духовного й національного поневолення, за збереження і зміцнення Православ’я. Чого варт один героїчний подвиг братчика, поета і громадянина Данила Братковського, який прийняв мученицьку смерть від ката за нашу віру і незалежність України!

Членами Братства були українська шляхта, простолюдини. Ті, хто не зрадив віри, передові освічені люди. В різний час це – майбутній гетьман Іван Виговський, відомий світові іконописець Йов Кондзелевич, Лаврентій Древинський, фундатор лікар грек дон Музеллі, Галшка Гулевичівна, Данило Братковський, Модест Левицький, Іван Власовський, митрополити Петро Могила, Іларіон, мати І. Мазепи, батько Л. Українки, державні, громадські, релігійні діячі, військові, юристи. Займалось Братство будівництвом храмів, благодійницькою, просвітницькою, краєзнавчою діяльністю. Діяла Братська школа, монастир, друкарня, притулок для бідних, бібліотека, музей. За кошти Братства споруджена братська церква Чесного Хреста з криптом (підземний некрополь для поховань братчиків за їхніми заповітами), що в зміненому вигляді збереглось дотепер.

Історія Братства – це, власне, не лише його, а й історія Луцька, Волині, навіть більше. Вона багата й цікава, її треба зафіксувати, вивчити, зберегти, що й робить нинішнє Братство. На жаль, з цими проблемами воно залишилось наодинці. При відсутності власних джерел фінансування за останніх дванадцять років для розвитку Братства ми не одержали ні копійки державних коштів.

Однак, попри все зроблено немало. Лише в цьому році закінчується ремонт приміщення, де буде розміщено музей історії Братства (вул. Кондзелевича, 5). Його треба наповнити експонатами. Невідкладним е впорядкування захоронень перших братчиків в підземеллі церкви, яким понад 300 років. Майже два віки після пожежі і обвалу склепінь храму, пограбувань, глуму їхні останки до минулого року лежали там у безладі, вперемішку з землею і сміттям. Торік звідти вручну було вийнято десятки тонн непотрібу, крипт очищено, останки складено. Це перший етап впорядкування.

Значно складнішим е другий. Слід належно, по-християнськи, там же скласти прах у труни (на зразок лаврських), перепоховати, зробити вхід у підземелля знадвору, унеможливити підтоплення ґрунтовими водами тощо. Це й буде братський некрополь, як продовження музею історії Братства, церкви. Все те вимагає значних коштів, які, як сподіваємось, надійдуть від небайдужих до нашої історії і віри людей. На їх збір голова Братства одержав благословіння архієпископа Волинського і Луцького високопреосвященнійшого Михаїла.

Банківські реквізити: Волинське крайове братство Св. ап. Андрія Первозваного Р/р 2600407028465(980) у ЛОФ АКБ Укрсоцбанку МФО 325019 код ЄДРПОУ 21733563. Кошти можна надсилати і поштовим переказом на адресу Братства: 43016 м. Луцьк, вул. Кондзелевича, 5, або вносити готівкою голові організації. Контактні телефони: (03322) 4-41-53, (068) 139-69-87.

Голова Братства – Андрій Бондарчук

Настоятель братського Воздвиженського храму – протоієрей Василь Клочак

05 серпня 2009 р. Версія для друку
Аудіо

Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).

Скопіювати файл

Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).

Скопіювати файл

25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.

Скопіювати файл

Усі аудіо