Офіційний сайт Волинської єпархії
Української Православної Церкви Київського Патріархату
www.pravoslavia.volyn.ua
https://arkhiv.pravoslaviavolyni.org.ua/novyny/novyna/?ncategory=kovel_r&newsid=5333
21 вересня волиняни святкуватимуть Різдво Пресвятої Богородиці
У храмах єпархії відбудуться урочисті Богослужіння. У луцькому кафедральному соборі Святої Трійці, зокрема, Божественна Літургія розпочнеться о 10.00. Як завжди, молитимуться за українських воїнів, за мир у нашій країні (тим більше, що тоді відзначається Всесвітній день миру).
Як зазначено в єпархіальному календарі, цього дня мають храмові свята парафії: у м. Рожище, селах Ружин, Новосілки, Руда Турійського деканату; Пустомити, Мерва, Пілгани Горохівського; Полонка, Воротнів, Буяні Луцького районного; Хобултова, Селисько Володимирського районного; Білин, Білашів, Мощена, Кричевичі Ковельського районного; Новий Загорів, Озютичі Локачинського; Дідичі, Хром’яків Ківерецького; Грушів Іваничівського.
200 років тому засновано храм Різдва Пресвятої Богородиці в с. Кричевичі та 20 років тому – в с. Мощена Ковельського районного благочиння, а в 1990 р. – в с. Озютичі Локачинського.
Освячення храмів Різдва Пресвятої Богородиці відбулося в с. Воротнів 230 літ тому (в 1785-му) та 15 (2000 р.) – у с. Полонка Луцького районного деканату.
У Євангелії записано мало подій із життя Богородиці. Тут нічого не сказано про Її народження, молоді літа, відхід із цього світу, не подано імен Її праведних батьків. Знаємо про це з традиції Церкви й апокрифів (книг, що розповідають про деякі події з життя Ісуса Христа чи Богородиці, про що не сказано у Євангелії). Головне джерело вісток про життя Пресвятої — апокрифічна книга, написана близько 170–180 року, що її називають Протоєвангелієм Якова. Звідси довідуємося про обставини різдва Діви Марії та хто був її батьками.
У галілейському містечку Назареті жило подружжя Йоаким і Анна, які дуже довго були бездітними. Одного разу Йоаким у велике свято приніс до Єрусалимського храму дари Господу. Але первосвященик не захотів їх прийняти через його бездітність (а діти в юдеїв вважалися благословенням Божим). Через це чоловік засмутився і пішов у пустелю. Дружина його, довідавшись, теж засумувала. Раптом їй з’явився ангел Господній і сказав: «Ти зачнеш і народиш Дочку, благословенну, вищу від усіх, ім’я Їй буде Марія». У той же час ангел з'явився в пустелі Йоакиму та сповістив, що в нього народиться Та, Яка буде радістю для всього світу.
Празник Різдва Божої Матері у Східній Церкві належить до давніх Богородичних, хоча не можна точно визначити, коли він з’явився. Він є одним із дванадцяти свят у році, завжди в числі. Традиційно вважається жіночим, оскільки жінку, матір ушановують як продовжувачку роду людського.
У народі це торжество має назву Другої Пречистої. Першу Пречисту ми відзначали на Успіння Пресвятої Богородиці, 28 серпня, а т. зв. Третя Пречиста – це свято Введення, 4 грудня. Про ці три «Пречисті» мовиться в народній приказці: «Перша Пречиста жито засіває, друга – дощем поливає, а третя – снігом покриває».
15 вересня 2015 р.