→Документи →
ЗАЯВА ПРЕС-СЛУЖБИ ЄПАРХІЇ
28 липня Православна Церква відзначає свято Рівноапостольного великого князя Володимира разом із державним Днем Хрещення Київської Русі-України (згідно з Указом Президента України). Цього ж дня Київський Патріархат святкує храмовий празник патріаршого Володимирського собору в Києві. Тож на запрошення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета щороку на святкування прибувають численні паломники з усіх регіонів України.Цього року під час організації доїзду прочан на торжество до Києва у Волинській єпархії зіткнулися з численними перешкодами.
26–27 липня події розгорталися практично однаково у більшості деканатів (районів єпархії): до деканів, тобто благочинних, телефонували або приходили представники силових структур, найчастіше міліції, з питаннями, чи поїдуть паломники до Києва, чи вже замовлено транспорт, де саме замовлено і які номери транспортних засобів. Після такого опитування за півгодини-годину телефонували представники перевізників і, незважаючи на укладені договори, на проведену оплату, відмовлялися від перевезення. Офіційна мотивація – несправність транспортних засобів. Неофіційна – тиск з боку міліції, влади, транспортної інспекції (погрози правоохоронців відібрати ліцензії на перевезення та створити інші перешкоди в подальшій діяльності).
Ці випадки зафіксовано в деканатах:
- Володимирському районному – перешкоджає місцева влада, відмовився перевізник;
- Горохівському – перешкоджають працівники райвідділу міліції, відмовився перевізник;
- Ковельському міському – перешкоджають працівники райвідділу міліції, відмовився перевізник;
- Ковельському районному – перешкоджає начальник районного відділу ДАІ Селівончик А. М., відмовився перевізник;
- Локачинському – перешкоджають заступник начальника райвідділу міліції, працівник СБУ, відмовився перевізник;
- Луцькому міському – перешкоджають заступники начальника УМВС в області, відмовилися численні перевізники;
- Луцькому районному – перешкоджають старший інспектор Онищук, інспектори Чечель і Харитонюк, відмовився перевізник;
- Нововолинському – перешкоджають працівники райвідділу міліції;
- Турійському – перешкоджає працівник райвідділу Віталій Степанюк.
Намагання зірвати прощу проявлялося в різних формах: від суто «дружніх» порад («Та вас же далі Житомира не пропустять, що ж ви будете вночі на трасі робити?») до того, що сталося в Горохівському, Ковельському деканатах (укладені та оплачені договори було розірвано перевізниками за 20 годин до виконання перевезень після погроз правоохоронних органів).
Такі факти свавілля і беззаконня вимагають належної оцінки, оскільки ми розцінюємо їх як системне порушення основних прав і свобод людини, закріплених у Конституції України, а саме:
- права на вільне пересування, гарантованого ст. 33 Конституції України: «Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування»;
- права на свободу віросповідання, гарантованого ст. 35: «Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію ..., безперешкодно відправляти ... колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність».
Управління Волинської єпархії Київського Патріархату звертається із відповідними заявами до УМВС, Прокуратури Волинської обл. та Служби безпеки України по Волинської області, в яких вимагає: надати детальні пояснення щодо перешкоджання організації та доїзду духовенству й вірним у Київ, дати оцінку законності дій представників правоохоронних органів та Територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області, звільнити винних працівників, притягнути винних у порушенні Конституції України до кримінальної відповідальності.
Крім цього архієпископ Луцький і Волинський Михаїл звертається з проханням до облдержадміністрації та облради з проханням надати пояснення щодо вищезазначених порушень, дати належну оцінку незаконним діям представників правоохоронних органів та Територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській обл., притягнути до відповідальності осіб, винних у порушенні прав і свобод людини аж до звільнення з займаних посад.
Разом із тим, владика нагадує усім представникам влади: «Єдиним джерелом влади в Україні є народ» (ст. 4 Конституції), а головний обов’язок держави – «утвердження і забезпечення прав і свобод людини» (ст. 3 Конституції). Представники влади грубо знехтували правами і свободами платників податків, які обирають і утримують цю саму владу.
Незважаючи на перешкоди, більш як 260 священиків та понад 500 парафіян усе ж потрапили на святкування до столиці, де молилися, зокрема, «за владу і військо». Діючи за настановою Христа молитися за ворогів і гонителів, 1 серпня, після недільної Божественної Літургії, в луцькому кафедральному соборі Святої Трійці архієпископом Михаїлом було відслужено молебень за здоров’я всіх тих, хто перешкоджав представникам Київського Патріархату потрапити на богослужіння до Києва.
Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).
Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).
25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.