Система Orphus

Сайт нашої Церкви

Сайти нашої єпархії

Наші банери

  • Волинська Єпархія Української Православної Церкви Київського 
Патріархату
    Волинська Єпархія Української Православної Церкви Київського 
Патріархату

Лічильники

img Новини Архів новин

ЦЕНЗУРА, АЛЕ ЯКА?

Цензура потрібна, але яка?

На початку березня колегія з рецензування й експертної оцінки Видавничої ради РПЦ оприлюднила список видань, які не рекомендовані для розповсюдження в мережі церковних книгарень Московського Патріархату. Ця подія посилила дискусії православних книговидавців та інших зацікавлених як у Росії, так і в Україні. Суперечки тривають ще з кінця минулого року, коли Священний Синод РПЦ вирішив упорядкувати в своїй Церкві поширення літератури та іншої інформаційної продукції. На сайтах активно обговорюють доцільність обраних механізмів впорядкування, недоліки самого процесу рецензування тощо.

Небезпека, що видання не зовсім православного змісту може потрапити в церковну книгарню, є не тільки в Московському Патріархаті, але, звісно, й у Київському. Як цю проблему вирішують у нашій Церкві та, зокрема, на Волині?

Голова Інформаційно-видавничого центру єпархії протоієрей Віталій Собко вважає, що загалом ця ініціатива Синоду РПЦ схвальна, бо церковні книгарні справді треба очищати від псевдоправославної літератури. Але механізм рецензування й експертної оцінки, очевидно, неправильний і нереальний. Тому складнощі книговидання в Московському Патріархаті можуть бути значними.

Щодо того, як вирішують сьогодні ці проблеми у Волинської єпархії, о. Віталій зазначив: «Єпархіальні ЗМІ регулярно повідомляють про видання, які варто придбати кожній парафії, кожній православній родині, а також про ті, яким не місце в храмі. Крім того, у нас є цензор – проректор Волинської духовної семінарії кандидат богословських наук Василь Лозовицький. Він зобов’язаний опрацьовувати все, що готується до друку видавничим відділом єпархії «Ключі», окремими парафіями чи священнослужителями. Також цензор з благословення архієпископа Луцького і Волинського Михаїла рецензує сумнівні з точки зору православного віровчення книги, які пропонують поширювати в церквах або, боронь Боже, які вже потрапили до них».

Голова Інформаційно-видавничого центру визнав: на жаль, ці заходи не гарантують того, що в якомусь храмі християнин не придбає літературу, яка дещо суперечить віровченню Церкви. Тож треба працювати над вирішенням цієї проблеми, взяти до уваги досвід Видавничої ради РПЦ. Але, на його думку, не потрібно усі функції рецензування перекладати на синодальну установу. Краще все ж таки, коли елементарну роботу виконуватимуть досвічені богослови при єпархіальних управліннях, а вже в складніших випадках об’єкт дослідження слід скеровувати в загальноцерковний спеціальний заклад.

16 березня 2010 р.
Версія для друку
Аудіо

Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).

Скопіювати файл

Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).

Скопіювати файл

25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.

Скопіювати файл

Усі аудіо