ВІЗИТ ПАТРІАРХА ФІЛАРЕТА ДО ЛУЦЬКА
12 червня 2006 р.
11-12 червня Святійший Патріарх Філарет перебував у Луцьку із архіпастирським візитом, 11-им як предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату. Уже стало традицією, що на День Святого Духа Першоієрарх молиться в головному волинському храмі – кафедральному соборі Святої Трійці, розділяючи з місцевими священнослужителями та вірянами радість храмового святкування.
Святійший владика прибув до Луцька ввечері 11 червня. На кордоні Волинської та Рівненської єпархій його зустріли єпископ Луцький і Волинський Михаїл і канцлер протоієрей Микола Цап, а вже біля брами кафедрального собору Патріарха вітали голова облдержадміністрації Володимир Бондар, голова облради Анатолій Грицюк, луцький міський голова Богдан Шиба, духовенство й парафіяни.
З нагоди успішного прибуття відправили молебень. Першоієрарх привітав присутніх зі Святом Святої Трійці, подякував за теплу зустріч і висловив задоволення тим, що протягом багатьох років має можливість святкувати з волинянами П’ятдесятницю, прохаючи Бога про зростання в благодаті Святого Духа.
Пізніше в духовній консисторії відбулася зустріч Патріарха Філарета та єпископа Михаїла з очільниками місцевої влади – Володимиром Бондарем, Анатолієм Грицюком та Богданом Шибою. Обговорювали низку питань: церковно-державні стосунки, сучасний стан справ у світовому та українському Православ’ї, проблему визнання Київського Патріархату, утворення єдиної Помісної Української Православної Церкви тощо. Під час зустрічі сторони висловили задоволення позитивними змінами в єпархії, а також відзначили добрі стосунки владики Михаїла й влади.
Другого дня Трійці, на День Святого Духа, Його Святість очолив Божественну Літургію. З ним співслужили митрополит Рівненський і Острозький Євсевій, єпископ Луцький і Волинський Михаїл, канцлер єпархії протоієрей Микола Цап, обласний декан протоієрей Іван Семенюк, ректор Волинської духовної семінарії протоієрей Іван Нідзельський, декан кафедрального собору протоієрей Володимир Подолець, декани єпархії та чимало інших священнослужителів. За Службою Божою молилося дуже багато вірян, представників державних установ і громадських організацій, серед яких, зокрема, й голова облдержадміністрації з родиною та луцький міський голова.
У часі Богослужіння був заповнений молільниками весь храм та передсоборовий майдан. Патріаршу Божественну Літургію в прямому ефірі транслювало Волинське державне телебачення.
Наприкінці Служби Божої Патріарх Філарет виголосив велику проповідь про Зшестя Святого Духа на апостолів. Розкриваючи зміст свята, він розповів, як змінила апостолів дія Святого Духа. Зокрема, Патріарх зазначив, що апостоли одержали від Бога дар правильного розуміння науки Христової, позбавилися страху перед юдейським покаранням і пізнали різні, невідомі їм до цього мови.
Одержання апостолами знання різних мов і сприйняття християнами Слова Божого рідною мовою мають прямий звязок, – переконаний Святійший владика. У зв’язку з цим, він висловив здивування, що навіть у наш час «українську мову, мову народу зневажають і доводять, що необхіно до Бога звертатися тільки церковнослов’янською... А якою мовою проповідував апостол Андрій Первозваний на нашій землі? Єврейською чи грецькою? Проповідував він тією мовою, якою спілкувалися наші предки. Тому таку зневагу нашої мови необхідно відкидати, як гріховні задуми, як продитію Духові Святому».
Йшлося в Патріаршому слові й про те, що дія благодаті Святого Духа поширилася не лише на апостолів, а й на всіх інших, хто увірував у Христа. І тоді, і сьогодні віруюча людина одержує дари Святого Духа, а невіруюча – не одержує. Саме з цієї причини «звинувачення Московського Патріархату про відсутність у нашій Церкві благодаті є ніщо інше, як затьмарення розуму й свідчення того, що його окремі представники не знають або не розуміють Святого Писання, як не розуміли апостоли слова Спасителя до зшестя Святого Духа».
Також Першоієрарх навів багато прикладів дії благодаті Духа Святого, яка постійно проявлялася протягом історії Церкви. Діяла в часи гонінь, надихаючи: перших християн – на мучеництво заради Христа, подвижників у монастирях і пустелях – на боротьбу із внутрішнім злом, жертв безбожної радянської влади – на стійкість у вірі.
За словами Патріарха, Святий Дух діє в наш час не менше ніж у перші віки християнської історії. І хоча спокуси, які доводиться долати нині, видаються важчими ніж спокуси минулого – віра Хритова продовжує розвиватися й поширюватися завдяки благодатній Божій силі. «Дуже сильні спокуси нині проявляються через засоби масової інформації, покликані сіяти добро. Негативні програми оглядають діти й молодь. Якби не дія благодаті Святого Духа – ніяка б істота не могла протидіяти цій ворожій навалі. Однак, – наголосив Патріарх, – будьмо впевнені: Бога перемогти диявол не може. Тому й слуги його, якими б сильними вони не були, – не можуть перемогти слабких християн, бо в них діє благодать Святого Духа. Її ще нікому не вдавалося перемогти. Ми бачили, що надзвичайно велика сила діяла проти Бога й Церкви за часів радянської влади. Стверджували, що настає час комунізму й ніякої релігії не буде. Де ж тепер той комунізм? Де його прихильники? Їх немає. А Церква живе. Атеїзму нема, а віра набирає сили. Це є вагомим доказом, що Бог силою Своєї благодаті перемагає всяке зло».
Наприкінці проповіді Святійший владика зазначив, що щорічне святкування Дня Святої Трійці встановлене Церквою, аби християни не впадали духом, адже Дух Святий діє і благодать Його – всемогутня. Але, оскільки це не означає, що вірні можуть бути бездіяльними, Патріарх закликав усіх працювати над собою, боротися зі злом, жити за заповідями Божими, цінувати даровану Господньою милістю державність України. «Народ, одержавши незалежність, повинен працювати в поті чола, бути мудрим у своїх діях і тоді Боже благословіння не покине його», – підкреслив Патріарх.
Велелюдне свято завершилося після традиційного хресного ходу навколо собору заключними промовами на паперті. Єпископ Михаїл подякував Першоієрархові за візит та невтомну працю в утвердженні Київського Патріархату й створенню єдиної Помісної Української Православної Церкви.
Після Богослужіння Патріарх Філарет на прохання представників волинських ЗМІ дав коротке інтев’ю, у якому, зокрема, висловив задоволення ростом Волинської єпархії та закликав православних українців до єднання в єдину Помісну Церкву.
Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).
Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).
25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.
Укази єпархіального архієрея в 2015 р. 02 листопада 2015 р.
Звернення Управління єпархії та Управління ДСНС у Волинській області 18 серпня 2015 р.
Резолюція міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Християнська традиція Київської Русі»* 10 червня 2015 р.
Усі документи