«Були, як Бог, а стали тлінними», – митрополит Михаїл про людське гріхопадіння
22 лютого, на початок Великого посту, владика очолив у луцькому кафедральному соборі Святої Трійці вечірнє богослужіння із чином прощення.
Цей день називають Прощеною неділею. Протягом дня людям радять бути більш милостивими, відкрити серця, аби пробачити провини своїм винуватцям і попросити вибачення в тих, перед ким завинили. Увечері в храмах парафіяни беруть участь в обряді взаємного прощення.
«Який би стан душі був, якби не було покаяння і ми не знали слова „вибач“? Як би ми жили? І я кажу не про бідність мови, я кажу про стан душі», – зазначив митрополит.
У своєму слові високопреосвященний торкнувся теми гріхопадіння людини, повсякчасних життєвих труднощів і спокус. «„З однією людиною гріх увійшов у світ, а з ним і смерть“. Людина залишилась безсмертна за сутністю, але стала смертна тілесно...». Тому так важливо вміти берегти те, що маємо, бо «найголовніше, що ти можеш втратити, – це Бога в серці своєму, а разом з тим втрачатиметься і все».
Часто люди порівнюють себе з іншими, нехтуючи порівнянням себе сучасного з собою минулим і тим, яким можуть стати в майбутньому. За словами владики, «людина росте в порівнянні, і це дається для того, щоб оцінити: в якому стані ти був і в який стан ти можеш перейти».
Господь хоче повернути людину зі стану духовної самотності до Свого лона: «Прийдіть до Мене, всі струджені й обтяжені, і Я заспокою вас; візьміть ярмо Моє на себе і навчіться від Мене, бо Я лагідний і смиренний серцем, і знайдете спокій душам вашим» (Мф. 11:28–29). Церква закликає нас повернутись обличчям до Бога і наважитися поглянути правді у вічі.
Владика Михаїл нагадав слова Ісуса Христа: «Бо якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний. А коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших» (Мф. 6:14–15).
У Прощену неділю ми переступили поріг Великого посту, тож варто бути добрішим душею, чистішим серцем, зосередитися на праведному житті і гідно пройти всі тижні до свята Воскресіння Христового. Просити ж вибачення потрібно не лише в цей день. Головне, щоб вони були щирі до тих, що кривдять нас, і тих, кого образили ми. А чому варто молитися навіть за ворогів – цікаво розповів керуючий єпархією кількома днями раніше.
Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).
Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).
25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.
Укази єпархіального архієрея в 2015 р. 02 листопада 2015 р.
Звернення Управління єпархії та Управління ДСНС у Волинській області 18 серпня 2015 р.
Резолюція міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Християнська традиція Київської Русі»* 10 червня 2015 р.
Усі документи