Деканат кафедрального собору
Читачі газети «Волинь-нова» роками слідкували за публікаціями Валентини Штинько і Євгенії Ковальчук про церкви нашого краю. Не просто про церкви – про церкви і людей. Ба навіть більше – про церкви, як про людей. Бо автори – журналіст і музейний працівник – розповідали про Божі доми в художньо-публіцистичному стилі. Ось одна церковця, відремонтована, радіє, що не минають, хто йде – привітає хресним знаменням; інша ж сумує, що її, стареньку, занедбану, в бур’янах, обходять односельчани... Оповіді про історію «об’єктів сакральної архітектури» в’яжуться із життєписами тих, хто зводив їх, хто доглядав за ними, хто руйнував їх, хто відстоював і відновлював їх у колишній красі.
Деякі розповіді просто западають у душу. В них ідеться, так би мовити, про скромні подвиги скромних людей, але їх важливість можна зрозуміти лише в контексті епохи. Кілька жіночок безліч разів об’їздили високі й найвищі кабінети, щоб церкву в селі не закрили. Вже й церковні чиновники були на них лихі за те, що вносили в їхнє життя неспокій. Але за якимось, може, сотим разом жіночки таки вибороли в часи атеїстичних гонінь право на храм у своєму селі...
Волинський національний університет ім. Лесі Українки (ВНУ) урочисто відзначив день університету і 75-річчя його заснування. З цієї нагоди у кафедральному соборі Святої Трійці архієпископ Луцький і Волинський Михаїл, віце-канцлер і старший капелан єпархії протоієрей Олександр Безкоровайний, декан протоієрей Микола Нецькар, капелани ВНУ протоієреї Михайло Бучак і Віктор Михалевич, інші священнослужителі відправили подячний молебень. Із ними молилися ректор вишу Ігор Коцан, викладачі, студенти.
Звертаючись до присутніх, владика висловив задоволення, що починати святкування з молитви – добра традиція для університету. Адже без Божого благословення не може розпочинатися жодна справа. Архієрей побажав професорсько-викладацькому складові ВНУ й студентам втілення усіх їхніх завдань та мрій.
Цього ж дня владика взяв участь в урочистому розширеному засіданні вченої ради цього вишу.
Після недільної Божественної Літургії в кафедральному соборі Святої Трійці, архієпископ Луцький і Волинський Михаїл звернувся до парафіян із пастирським словом. Насамперед наголосив, що ми не повинні піддаватися всякого роду сумнівній інформації, якою рясніють світські ЗМІ та книги. Людина найперше має шукати правди Божої в храмі, запитувати поради у духівника.
Для цього при соборі відкрито кімнату духівника (справа в притворі). Сюди протягом дня (після закінчення ранкових відправ і до початку вечірніх) може прийти кожен, хто шукає підтримки, розради, душпастирської поради, молитви. Потрібно лише зголоситися до свічниці й черговий священик, який протягом дня перебуває на території собору, поспішить до вас. Час вашого приходу можна погодити й за телефоном 72-34-48.
Господь чує кожного, хто звертається до Нього по допомогу.
Минулої неділі архієпископ Луцький і Волинський Михаїл у співслужінні з деканом протоієреєм Миколою Нецькаром та іншими священнослужителями кафедрального собору Святої Трійці, з участю вихованців Волинської духовної семінарії відправив заупокійну літію на Замковому майдані обласного центру перед пам’ятним хрестом. Поминальну молитву проведено з нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій. Разом з усіма молилися міський голова Микола Романюк, заступник голови облдержадміністрації Олександр Курилюк, представники громадськості.
У проповіді владика закликав усіх не бути байдужими, коли твориться беззаконня. Треба боротися за правду й жити за Божими заповідями, які мають стати основою життя, зазначив архіпастир. Адже ті, котрі невинно загинули, своїм життям окропили дорогу до нашої незалежності.
9 травня, у день поминання полеглих воїнів, молитовні заходи в обласному центрі відбулися на міському меморіалі.
Спочатку архієпископ Луцький і Волинський Михаїл, голова облдержадміністрації Борис Клімчук, голова обласної ради Володимир Войтович, представники громадськості поклали квіти до монументів. Потому владика, канцлер єпархії протоієрей Микола Цап, декан протоієрей Микона Нецькар й інші священнослужителі кафедрального собору Святої Трійці відправили заупокійні літії біля центрального пам’ятника комплексу та пам’ятного знака на честь українців, депортованих із Забужжя...
Учора, в першу неділю Великого посту (Торжества Православ’я), в кафедральному соборі Святої Трійці архієпископ Луцький і Волинський Михаїл виголосив проповідь про збереження істинної віри.
Віра Христова зазнала чимало випробувань, зазначив архієрей. Це й боротьба за становлення догматів Православної Церкви, гоніння на християн тощо. Ми ж, сучасники, бачимо розквіт нашої Церкви, підкреслив владика. Однак чи робимо все для того, щоб відстоювати своє право на вільне сповідування православної віри? Чи живемо по-православному, дотримуючись закону Божого, не соромлячись цього перед людьми? Соромитися ми повинні лише своїх гріхів, а боятися не людського поголосу, а гніву Божого, наголосив архіпастир. Потрібно мати лише одне: страх Господній, щоб гідно дати відповідь за своє життя. Тому нам слід дивитися не на когось, а починати з самого себе й уповати лише на волю Божу. Адже Всевишній завжди допомагає тим, хто до Нього...
Минулої неділі чимало парафіян кафедрального Троїцького собору надовго затрималися в храмі після Служби Божої. Цього дня архієпископ Луцький і Волинський Михаїл представив їм Галицький академічний камерний хор із міста Львова (керівник – народний артист України Василь Яциняк). Знамениті співаки виконали Літургію № 1 – твір видатної композиторки Лесі Дичко, народної артистки України, лауреата Шевченківської премії. Написано її на канонічний текст, але сучасною, не в усьому звичною музичною мовою. Разом з тим це мова, достойна бути вимовленою й почутою в православному храмі. Цей твір – перлина духовної музики наших часів...
У неділю, 13 лютого, архієпископ Луцький і Волинський Михаїл очолив Божественну Літургію в луцькому кафедральному соборі Святої Трійці. Із ним співслужили єпископ Кіровоградський і Голованівський Марк, який того дня відвідав нашу єпархію, та соборне духовенство. За Богослужінням владика Михаїл виголосив проповідь про те, як потрібно вітатися православному християнинові.
Передусім ми повинні розуміти значення вітання, наголосив архієрей. От що означають слова «привіт» або «здрастуй»? Звісно, з філологічної точки зору вони мають якесь своє трактування, але ж їх можна розуміти по-різному і вживати в інших значеннях. Інакше говорити «Доброго дня», коли дійсно ми бажаємо ближньому своєму гарного, приємного дня. Однак, підкреслив високопреосвященний...
Архієпископ Луцький і Волинський Михаїл після вчорашньої недільної Літургії в кафедральному соборі Святої Трійці повідомив про небезпеку прийняття нового Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації». Головна загроза полягає в тому, що цей законопроект передбачає надання статусу юридичної особи усій конфесії в цілому, а не тільки окремій парафії, монастирю, управлінню єпархії зокрема, як це є за чинним Законом (до речі, одним з найкращих у світі). Такий статус конфесії був би добрим, зазначив владика, якби в Україні існувала єдина Православна Церква. Проте в час її розділення це призведе до збурення громадянського миру в країні.
«Не вдаючись у тонкощі юриспруденції, скажу просто: у разі прийняття цієї норми Російська Православна Церква, частиною якої є УПЦ Московського Патріархату, законно претендуватиме на культові споруди, майно і прицерковні земельні ділянки в Україні, – сказав архієрей. – Є й інші місця в новому законі, що становлять велику небезпеку згортання релігійної свободи і для УПЦ КП, і для всіх інших Церков, крім хіба що УПЦ МП. Це й велика небезпека фактичної втрати державної незалежності»...
19 січня, на свято Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, в луцькому кафедральному соборі Святої Трійці архієпископ Михаїл очолить Божественну Літургію (початок о 10.00), після якої, приблизно о 12.00, хресний хід рушить до берегу річки Стир (пляж міського центрального парку), де владика відправить велике освячення води. Духовна консисторія запрошує усіх бажаючих взяти участь у Богослужінні.
Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).
Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).
25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.
Укази єпархіального архієрея в 2015 р. 02 листопада 2015 р.
Звернення Управління єпархії та Управління ДСНС у Волинській області 18 серпня 2015 р.
Резолюція міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Християнська традиція Київської Русі»* 10 червня 2015 р.
Усі документи