СЕМІНАРІЯ СТАНЕ ДЕРЖАВНИМ ЗАКЛАДОМ?
Ольга ХАРІВ
Київський Патріархат активно взявся за реформування церковної освіти, яка передбачає державну акредитацію вищих та середніх спеціальних духовних навчальних закладів. Офіційне визнання зрівняло б спудеїв у правах на пільговий проїзд, стипендію, працевлаштування у школах.
– Сьогодні у школах вимагають від наших вихованців диплом державного зразка, – каже ректор Волинської духовної семінарії протоієрей Іван Нідзельський. – У випускників лише регентського відділення зазначається спеціальність «диригент церковного хору і викладач християнської етики». З цим дипломом у трьох галицьких областях беруть на роботу без проблем, а на Волині все залежить від приватної думки директора.
І все-таки вищий провід Церкви вирішив не поспішати з акредитацією. На думку священнослужителів, новий статус зумовить зменшення впливу Церкви на свій же освітній заклад і внесе «світськість» у навчальний процес. До того ж, частина суто теологічних дисциплін буде заміщуватися загальнообов’язковими, наприклад, філософією, історією тощо. Прикладом є Український католицький університет у Львові та богословський факультет Чернівецького університету ім. Юрія Федьковича, де викладають предмети світські особи. Пробують зробити подібне відділення в Острозькій академії, витала така ідея й у Волинському університеті, однак на разі далі слів справа не пішла.
– Хочемо ми чи ні, реформа в духовній освіті повинна йти, – переконаний ректор семінарії. – Якщо ми замкнемося у собі, перспективи розвитку в Церкви не буде. Мусимо якось співпрацювати з державою. У Білорусі, між іншим, духовні заклади офіційно акредитовані.
На останньому засіданні Навчального комітету Київського Патріархату визначено головні етапи переходу до державної акредитації. Вони передбачають перехід на п’ятирічне навчання, зміну назви з «семінарія» на «богословський інститут», додатковий набір педагогічних кадрів, наявність відповідних приміщень, зміну ставлення до студентів. Церква очікує на участь держави у фінансуванні таких закладів. Як запевнив отець Іван, Волинська духовна семінарія готова реформуватися у вищий навчальний заклад.
Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).
Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).
25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.
Укази єпархіального архієрея в 2015 р. 02 листопада 2015 р.
Звернення Управління єпархії та Управління ДСНС у Волинській області 18 серпня 2015 р.
Резолюція міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Християнська традиція Київської Русі»* 10 червня 2015 р.
Усі документи