ПЕТРУСЕВА ПИСАНКА
(оповідання)
Підготував священик Андрій РОТЧЕНКОВ,
директор Центру християнського виховання дітей і молоді в Луцьку
Наближався Великдень. Петрусь прибіг зі школи і каже:
– Мамо, я хотів би навчитись робити писанки!
– Добре, – відповіла мама, – ввечері подивишся, як я роблю, і собі спробуєш.
Нетерпляче чекав Петрусь вечора. Мати поставила на стіл горнята з різними фарбами, а на великий горщик, повний жаринок, – горнятко з розтопленим воском.
В окремому горщику лежало кільканадцять чистих біленьких яєчок, накритих теплою вовняною хусткою.
Мати взяла в руки патичок-писальце, вмочила його у віск і почала малювати на яйці різні узори. Коли малюнок був готовий, поклала те яйце у горня з жовтою фарбою.
– А нащо ви, мамо, кладете яйце в жовту фарбу? – спитав Петрусь. – Воно ж усе буде жовте!
– Ні, побачиш потім, що не буде, – сказала мати і взяла друге біле яєчко та почала на нім малювати воском. Довго прийшлося Петрусеві ждати. Коли помалювали всі яєчка, мати вийняла з жовтої фарби перше і почала знов малювати на ньому різні узори воском. Потім опустила його в помаранчеву фарбу, що Петруся ще більше здивувало.
– Та помаранчева фарба замаже жовту й усі ті узори!
– Ні, не замаже, – відповіла мати.
Вона далі малювала та все опускала яєчка в іншу фарбу, а потім і каже:
– Тепер дивися, Петрику, як з того червоного яєчка, що подібне до звичайної крашанки, зараз зробиться писанка.
Мати поклала яйце в бляшане горнятко й пригріла його добре над вугіллям. Петрусь побачив, що ті воскові ниточки-візерунки почали плавитись і спливати, а з-під них стали виступати різні кольорові узори писанки. Мати обтерла віск шматинкою, просушила яєчко й Петрусь побачив прегарну писанку: на червонім тлі виступали різні рисунки в різних кольорах.
– Ага! – скрикнув Петрусь. – Тепер розумію! Віск не допускає фарби. Білими вийшли ті лінійки, які порисовано на білім ще яєчку. А якби ми тепер порисували воском на червоній фарбі й замочили писанку в чорну, то писанка мала б чорну основу, а останні лінійки були б червоні.
– Так, ти зрозумів, – відповіла мати. – Тепер візьми яйце і спробуй зробити писанку.
Петрусь зробив. Правда, не була вона в нього така гарна, як у матері. По хвилині Петрусь усміхався до свого витвору.
– Не просто й не легко зробити писанку. Треба ще вміти й добру фарбу зготовити з усякого зілля і кори, – сказала мама.
...Петрусеві снилися тієї ночі тисячі прегарних писанок. Він не міг ними налюбуватися. Спав довго, й коли збудився, то побачив, що мати вже виробила багато свіжих писанок, ще кращих, як учора.
Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).
Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).
25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.
Укази єпархіального архієрея в 2015 р. 02 листопада 2015 р.
Звернення Управління єпархії та Управління ДСНС у Волинській області 18 серпня 2015 р.
Резолюція міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Християнська традиція Київської Русі»* 10 червня 2015 р.
Усі документи