Гріхопадіння прабатьків
Священик Андрій ХРОМЯК, викладач Волинської православної богословської академії, кандидат богословських наук«І побачила жінка, що дерево добре для їжі, і що воно приємне для очей і жадане, тому що дає знання; і взяла плодів його і їла; і дала також чоловікові своєму, і він їв» (Бут. 3:6)
«І побачила жінка, що дерево добре для їжі, і що воно приємне для очей і жадане, тому що дає знання…». Коли дияволові вдалося не тільки знищити в Єві страх смерті, а й пробудити в ній честолюбні помисли широкого пізнання і високої могутності «як боги», то в її душі, строго кажучи, вже здійснилося падіння, залишалося тільки, щоб цей гріховний настрій виявився ззовні, виразився у злочинному діянні. Тут на допомогу спокусникові прийшло безпосереднє враження від самого забороненого древа, яке дратівливо вплинуло на всі її почуття. У цьому картинному і глибокопсихологічному акті, який зображено в Біблії, гріхопадіння Єви ґрунтовно проявляє ті три головних типи гріха, які апостол (Ін. 2:16) розрізняє як похіть плоті – «добре для їжі», похіть очей – «приємне для очей» і гордість – «жадане дерево, що дає знання».
«…І дала також чоловікові своєму...». Спокушена промовою диявола й остаточно отуманена чуттєвим роздратуванням, Єва зриває заборонений плід і споживає (2 Кор. 11:3). Впавши сама, вона поспішає долучити до свого вчинку і чоловіка, роблячи це, на думку більшості тлумачів, без особливого злого наміру, тому що отрута гріха ще не встигла проникнути в її душу й отруїти спокій совісті.
«…І він їв». Якщо Єву в падінні, до деякої міри, вибачає її порівняно природна слабкість, перебільшено-формальне й суто зовнішнє уявлення про заповіді та, нарешті, безпосередньо-чуттєве враження від дерева, то Адам, який отримав від Самого Бога грізну заповідь і на самому собі випробував стільки проявів божественної любові, не мав жодних обставин, які пом’якшують його провину. Так що його гріх є суто духовний злочин і важчий за гріх Єви (Рим. 5:12, 14; 1 Кор. 15:21–22; 1 Тим. 6:14).
Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).
Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).
25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.
Укази єпархіального архієрея в 2015 р. 02 листопада 2015 р.
Звернення Управління єпархії та Управління ДСНС у Волинській області 18 серпня 2015 р.
Резолюція міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Християнська традиція Київської Русі»* 10 червня 2015 р.
Усі документи