→Газета →
ПЕТРІВКА
Як правильно її провести?
Підготував Андрій ГНАТЮК
Насамперед під час Петрового посту треба частіше бувати на Богослужіннях. Не можна виправдовувати свою відсутність різноманітними особистими обставинами, можливостями і неможливостями. Звичайно, ніхто не може відвідувати всі відправи. Але на деяких із них може побувати кожен. Передусім – це суботні і недільні служби. Упродовж посту необхідно, щоби хоча б один день був присвячений таїнствам Сповіді й Причастя. І при цьому не можуть бути переконливими жодні посилання на умови життя, нестачу часу і таке інше. Усе залежить лише від серйозності нашого ставлення до релігії. Піст цього року триватиме п’ять тижнів і для того, щоби хоч декілька разів протягом цього часу прийти у храм, необхідні мінімальні умови. Та позбавляючи себе цих кількох разів, ми позбавляємо себе не лише краси й глибини православних Богослужінь, але й значення посту, того, що робить його дієвим.
Утримання від тваринної їжі не є суто християнською практикою: воно притаманне й іншим релігіям, цими питаннями займається дієтологія. Зрештою, люди можуть тримати піст з економічних причин... У чому ж суть посту християнського? Піст як фізичне позбавлення чи обмеження в їжі нічого не вартий без його другого – духовного складника. Духовний бік посту полягає в тому, щоб ми весь наш постовий подвиг зосередили на Богові, прагнули до Нього.
Ми повинні через полегшення тіла відчути Його присутність у своїй душі. Постом і молитвою ми позбавляємось усього недоброго і нечистого. Але при цьому варто тверезо розрахувати свої духовні сили й фізичні можливості, щоби через неміч не залишити піст, почавши постити надмірно. Кожен, хто хоч раз випробував на собі практику посту, знає, що розумний піст не послаблює нас, а створює легкість, зібраність, тверезість, радість і чистоту.
Урешті-решт, ми повинні жити так, щоб це не суперечило посту. У давнину в православних країнах саме суспільство створювало постову атмосферу, підпорядковуючись відомому ритмові життя, певним правилам: про це нагадував особливий постовий звук церковних дзвонів, були зачинені всі звеселяючі заклади, припинялись великосвітські прийоми. Ми не живемо в православному суспільстві. Світ, який оточує нас, не змінюється під час посту. Тому від нас вимагається особливе зусилля, необхідно ще раз обдумати взаємозв’язок між внутрішнім релігійним життям і його зовнішніми проявами.
Насамперед це стосується сім’ї. Саме вдома, у сім’ї, а не в школі і навіть не в церкві формується основа, стрижень світогляду людини, що особливо важливо для дітей. І перший постовий звичай, який повинен прищеплюватися в сім’ї, – це обмеження перегляду телепрограм. Наше життя переповнене інформацією, увесь світ входить у наш дім з телеекранів. І потрохи елементарний досвід внутрішнього життя, краса реального світу просто зникають, людина втрачає здатність насолоджуватися тишею, здатність до молитовного зосередження, та й до молитви взагалі.
Але тиша, створена відсутністю світського шуму, не повинна бути порожньою. Душа наша живиться молитвою, проте й розум теж потребує живлення. Було б добре заздалегідь намітити для себе список книг, які корисно було б прочитати. Церква чекає, що під час посту збагатиться наш духовний та розумовий внутрішній світ. Читання й духовні роздуми дають людині можливість відчути цей внутрішній світ і його радість.
Щодо тривалого періоду, який доводиться проводити під час посту поза домівкою, то не можна дати конкретного рецепту. Варто лише пам’ятати, що піст – це і час пошуку змісту: професійного життя, стосунків з іншими людьми, змісту життя. І якщо наша віра має для нас якесь значення, вона повинна бути узгоджена з життям у всіх його складнощах.
Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).
Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).
25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.
Укази єпархіального архієрея в 2015 р. 02 листопада 2015 р.
Звернення Управління єпархії та Управління ДСНС у Волинській області 18 серпня 2015 р.
Резолюція міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Християнська традиція Київської Русі»* 10 червня 2015 р.
Усі документи