→Газета →
ВІЗИТ ПАТРІАРХА
Протоієрей Віталій СОБКО,
прес-секретар єпархії
19–20 червня Святійший Патріарх Філарет перебував із архіпастирським візитом у Луцьку. Це 10-й візит Його Святості на Волинь як предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату. Традиційно протягом тривалого часу Патріарх на День Святого Духа молиться в головному волинському храмі – кафедральному соборі Святої Трійці. Спільна молитва Глави УПЦ Київського Патріархату та його волинської пастви була цими днями особливо урочистою, оскільки саме цього року виповнюється 250 літ від завершення будівництва храму й 125 – з часу його освячення як православного собору.
З нагоди успішного прибуття духовенство відслужило короткий молебень. Після молитви першоієрарх привітав присутніх зі Святом Трійці, подякував за теплу зустріч і висловив задоволення тим, що протягом багатьох років має можливість розділяти з волинянами радість П’ятдесятниці.
Пізніше в управлінні Волинської єпархії відбулося дружнє спілкування Патріарха з єпископом Михаїлом і місцевою владою. Обговорювалися церковно-державні стосунки, сучасний стан справ у світовому та українському Православ’ї, проблеми визнання Київського Патріархату й утворення єдиної Помісної Української Православної Церкви. Піднімались і питання духовної консолідації українського суспільства й викладання християнської етики в школах України. Наприкінці неофіційної зустрічі владика Філарет сказав, що радий відзначити добрі стосунки між управлінням Волинської єпархії й керівництвом області та сподівається на продовження плідної співпраці у майбутньому.
Бажаючи гідно долучитися до святкування храмового свята собору та помолитися з першоієрархом Київського Патріархату, до собору прибули римсько-католицький єпископ Маркіян Трофим’як, протопресвітер УГКЦ Роман Бегей, прийшло дуже багато вірян, представників громадських організацій та різних органів державної влади, серед яких, зокрема, й голова облдержадміністрації з заступниками.
Патріаршу Божественну Літургію в прямому ефірі транслювало Волинське державне телебачення. Багато людей цього дня приступили до Сповіді, з рук Святійшого Владики прийняли Причастя.
Наприкінці Служби Божої Патріарх виголосив велику проповідь про День Святого Духа. Доступно й просто розкриваючи зміст святкування, він розповів, як змінила апостолів зовнішня й внутрішня дія Святого Духа в День П’ятдесятниці, як ця дія перероджувала людей в минулому і сьогодні.
Йшлося також і про дар мови. «Помиляються деякі наші співвітчизники, українці, – зазначив владика Філарет, – які зневажливо ставляться до української мови як необхідної складової наших Богослужінь. Їм варто вчитися зі Святого Письма й не заперечувати Святому Духові, Який дарував апостолам знання різних мов, аби вони, використовуючи їх серед народів, проповідували й молилися».
За словами Його святості, благодать Святого Духа необхідна й для володіння даром віри. Багато хто в нашому суспільстві хотів би мати в своєму серці віру, але її не має. Завдяки Святому Духові, підкреслив Патріарх Філарет, наш народ зберіг віру в часи безбожної радянської влади, коли, здавалося, все повстало проти Бога: держава проводила активну антирелігійну пропаганду, нехтувала Законом Божим, майже неможливо було придбати Біблію. Та жодна сила на землі не здатна протидіяти Святому Духові, наголосив Святійший владика, приводячи яскравий приклад перемоги апостолів над Римською імперією за допомогою Святого Духа.
Також першоієрарх сказав, що дуже велике занепокоєння виникає з приводу швидкого поширення в Європі, а останнім часом і в Україні, різного роду збочень, які відганяють благодать Духа Святого. Але Церква, незважаючи на все це, існує, і в ній живе Святий Дух. Значною проблемою, за словами Патріарха, є те, що багато православних християн кажуть, ніби благодать Святого Духа є тільки в них. Зокрема, так вважають у Московському Патріархаті, заявляючи, що Київський Патріархат і УАПЦ безблагодатні. Таке собі «привласнення» Божої благодаті. «Скажіть, від кого залежить дія Святого Духа? Від Москви чи від Нього Самого? Чи питається Святий Дух в Москви: можна послать Мою благодать на українців чи ні? Дякуючи Богові, ми бачимо, що саме завдяки дії благодаті Духа Святого Київський Патріархат не лише витримав лихоліття минулих 10 років, коли все працювало на його знищення, а й переміг та впевнено набирає сили, розростається й розвивається з волі Божої», – зазначив владика Філарет.
Торкнувся Його Святість і теми останніх подій щодо руху за об’єднання Православних Церков України. Він вбачає в цьому явищі також дію Святого Духа: «Якщо з волі Божої утворилася Українська держава, перемогло добро в часі Помаранчевої революції, – то з тієї ж волі Божої визнають і Київський Патріархат, і утвориться єдина українська Церква».
Після традиційного хресного ходу навколо собору духовенство піднесло заупокійну молитву за спочилого митрополита Якова на його могилі.
Прощаючись зі своєю паствою, Святійший владика наголосив, що йому дуже приємно перебувати на Волині, де цього року особливо відзначають 250-річчя кафедрального собору Святої Трійці в Луцьку та вшановують засновника Галицького-Волинської держави Романа Мстиславича, який загинув 800 років тому. «Нам належить частіше згадувати ті події, які об’єднували українців. Ми завжди програвали, коли ворогували між собою. Коли ж об’єднуємося, то завжди перемагаємо», – підкреслив першоієрарх.
По святковій трапезі на прохання представників волинських ЗМІ Патріарх люб’язно погодився дати прес-конференцію, на якій розповів журналістам про події, що відбулися протягом року в Православ’ї, Київському Патріархаті зокрема, висловив задоволення активізацією церковного життя й служіння на Волині, а також відповів на численні запитання.
Завершився архіпастирський візит відвіданням Музею волинської ікони, де владика Філарет приклався до образа Холмської Богоматері і залишився задоволеним, що безцінна ікона перебуває в Україні. Незважаючи на те, що огляд усієї експозиції запланований не був, високий гість виявив бажання ознайомитися зі всією виставленою збіркою ікон та послухати цікаву розповідь про експонати завідувачки музею Тетяни Єлісєєвої. Патріарх залишив відгук у книзі відвідувачів і подякував працівникам закладу за високий рівень ведення музейної справи.
Ділячись враженнями про приїзд Патріарха Філарета на Волинь, єпископ Луцький і Волинський Михаїл повідомив єпархіальній прес-службі, що йому приємно спостерігати значне духовне піднесення серед священиків і вірян, викликане візитом Святійшого владики. «Останнім часом, – сказав преосвященний, – багато пересічних волинян виявляють неабияке зацікавлення особою нашого першоієрарха як певного консолідуючого чинника та бажають, щоби він частіше приїздив, проповідував і спілкувався з ними».
Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).
Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).
25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.
Укази єпархіального архієрея в 2015 р. 02 листопада 2015 р.
Звернення Управління єпархії та Управління ДСНС у Волинській області 18 серпня 2015 р.
Резолюція міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Християнська традиція Київської Русі»* 10 червня 2015 р.
Усі документи