Система Orphus

Сайт нашої Церкви

Сайти нашої єпархії

Наші банери

  • Волинська Єпархія Української Православної Церкви Київського 
Патріархату
    Волинська Єпархія Української Православної Церкви Київського 
Патріархату

Лічильники

img Газета

ПЕРШІ МИКОЛАЇВСЬКІ ЧИТАННЯ

Зінаїда ПАХОЛОК

Під час наукової конференції «Миколаївські читання». Світлина Руслана ТеліпськогоУ жидичинському Свято-Миколаївському чоловічому монастирі пройшла наукова конференція «Миколаївські читання», присвячена святому чудотворцеві Миколаю Мирлікійському та луцькому князеві преподобному Миколі-Святоші.

Обидва духовних діячі мали вплив на розвиток Волинського краю. Перший – святитель Миколай Чудотворець – відомий лучанам як заступник їхнього міста під час облоги татарським ханом Куремсою у 1257 р. Як свідчить Галицько-Волинський літопис, звернення з молитвою до святого не дало ворогам зламати опір оборонців. Відтоді Миколай Мирлікійський став покровителем Луцька. На його честь було збудовано церкву (не збереглась до наших днів); зображення святого з’явилося на гербі та печатці міста. Відродження вшановування св. Миколая на Волині відбулося у незалежній Україні. Після узаконення нового герба обласного центру із зображенням постаті святого 1999 р. була освячена церква св. Миколая, у 2000 р. відкрито пам’ятний знак, а 2002-го з’явилось полотно «Святий Миколай – покровитель Луцька» Володимира Жупанюка.

Друга особистість – Святослав (Святоша) Давидович – був луцьким князем у 1099–1100 рр. Через сім літ він прийняв монаший постриг з іменем Микола. На думку деяких дослідників з іменем Миколи-Святоші можна пов’язати якщо не заснування, то благоустрій жидичинського монастиря.

На конференції науковці з різних галузей знань – філологи, історики, краєзнавці, архітектори, мистецтвознавці – виголосили доповіді та провели дискусію з таких питань: князь Луцький Святослав Давидович – Микола-Святоша (Іраїда Майданець, Жидичин) та його наукова біографія (Ігор Мицько, Львів); історія жидичинського монастиря до середини XVI ст. (Сергій Горін, Київ) і на початку XIX ст. (Олена Бірюліна, Луцьк); архітектурний план сучасного Жидичина (Богдан Колосок, Київ); ім’я святого – Миколай чи Микола? (Зінаїда Пахолок, Луцьк); ікони св. Миколая у Національному музеї Львова (Марія Гелитович, Львів); образ св. Миколая в українському мистецтві XI–XIV ст. (Володимир Жишкович, Львів) та в українській іконі на склі (Оксана Шпак, Львів).

Приємно відзначити, що на семінарі були мешканці Жидичина на чолі з сільським головою Олегом Данкевичем, учителі та учні місцевої школи із заступником директора з виховної роботи Світланою Слободянюк, а лучани приїхали разом з Андрієм Когутом, головою молодіжного братства Миколи-Святоші.

Конференція відбулася завдяки старанням голови обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії і культури Галини Марчук та ігумена жидичинського Свято-Миколаївського монастиря о. Марка (Левківа). Вони об’єднали навколо себе людей, небайдужих до духовної спадщини, і, намагаючись відродити жидичинську обитель, вірять у можливість зацікавити краєзнавчою тематикою не тільки наукові кола, але й широкі верстви населення.

Співпраця жидичинського монастиря з ученими набуває сталості. Нещодавно видано науковий збірник «Історія і сучасність Волині. Жидичин крізь віки», у якому вміщено статтю ігумена Марка «Жидичинський Свято-Миколаївський чоловічий монастир у відродженні духовних цінностей українського чернецтва».

Волин. єпарх. відом.– 2007.– № 11 (36)

25 листопада 2007 р. Версія для друку
Аудіо

Радіопередача «Благо» 8 листопада 2015 року. Протоієрей Віктор Пушко – про євангельське читання неділі 22-ї після П’ятдесятниці (про багатого і Лазаря). Володимир Клименко – про великомученика Димитрія Солунського (8 листопада).

Скопіювати файл

Радіопередача «Благо» 1 листопада 2015 року. Священик Андрій Хромяк, викладач Волинської православної богословської академії, настоятель парафії Великомученика Юрія Переможця в с. Жабка Ківерецького деканату – про євангельське читання неділі 21-ї після П’ятдесятниці (притча про сіяча).

Скопіювати файл

25 жовтня 2015 р. Слово протоієрея Миколи Нецькара, декана кафедрального собору Святої Трійці, на врученні церковних нагород волонтерам, які допомагають військовослужбовцям у зоні АТО. Аудіо інформаційної служби єпархії.

Скопіювати файл

Усі аудіо